Jak nasměrovat svůj život?

BLOG / napsala Lucie Zahradníková

Jako lidské bytosti máme tendenci reagovat na vše, co nás čeká. Žít život neustálým reagováním na okolní události je stresující a neuspokojivé. Nervy jsou podrážděné a vy jste rozptýlení. Lidé, kteří se rozhodli žít tímto způsobem, mají přístup pouze k náhodným událostem. Jsou primárně poháněni bolestí a vyhýbají se vytváření vlastních životních příležitostí. Na druhou stranu utváření vašeho života je mnohem asertivnější, uspokojivější a kontrolovatelnější!

 

Jak ale můžete svůj život tvořit namísto abyste pouze reagovali? Udržujte své nervy pod kontrolou, buďte v pohodě a zvažte tyto nápady, které vám pomohou tvořit váš život: 

1. Uvědomte si: reagujete v případě, pokud kvalita vašeho života kolísá mezi špatnou a přijatelnou variantou. 

Toto je varovný signál pro reakci. Skočíte do akce, když vaše pohodlí klesne pod určitý standard. Budete tvrdě pracovat, abyste jej vrátili do přijatelného stavu. Pak se znovu uvolníte, a další kroky podniknete, až když se situace znovu zhorší. 

 

2. Pokud nezvolíte směr svého života, zvolíte neúspěch.

Bez zvolení vašeho cíle, neexistuje žádný záměr. Bez záměru dostanete, co se vám přihodí. Lidé s nádhernými životy se tam nedostali náhodou. Buďte dost odvážní, abyste si vybrali cestu a drželi se jí. Znáte určitě mnoho úspěšných lidí, kteří se tlačili za hranici svých možností. Věděli, co v životě chtějí, a hodně to sledovali, aniž by se báli, co je může potkat. 

 

3. Objevte sílu vizualizace.

Vizualizace je výkonná na několika úrovních. Vizualizace vás nutí určit, co chcete. Než si něco představíte, musíte si vybrat. Představte si sebe například jako úspěšného spisovatele a upevněte svůj postoj. Vizualizace udržuje váš cíl ve vaší mysli čerstvý. Slouží jako připomínka toho, co je pro vás důležité. Toto připomenutí vám pomůže odhalit související příležitosti, když se objeví. Díky vizualizaci je váš objekt uvěřitelný. Představujte si úspěch znovu a znovu, tím trénujete váš mozek, aby uvěřil, že je to možné. Stačí každý den strávit vizualizací pouze pět minut, abyste dosáhli požadovaného výsledku. 

 

4. Naučte se poznat rozdíl mezi akcí a reakcí.

Akcí se pohybujete směrem k vybrané realitě. Když reagujete, jste stimulováni současnou realitou. Reakce usiluje o vrácení situace zpět do „normálu“. Akci činíme s úmyslem vytvořit novou realitu. V okamžiku, kdy jste v situaci, kdy nenacházíte řešení, zavřete oči, zhluboka se nadechněte a řekněte si, že to dokážete! Nereagujte a neprovádějte okamžitá opatření. Přemýšlejte o možných důsledcích a vždy mějte plán A, B nebo C.

 

5. Co může být více naplňující než vytvoření života, který vás inspiruje a vzrušuje?

Reakce na život spočívá v řešení jednoho problému za druhým. Kdo chce strávit život tím, že se bude více věnovat zbytečným „problémům“ nebo pasivním čekáním, až se objeví další problém? Tento životní způsob vyvolává stres a nejistotu. Vytvořte si místo toho život, který chcete! Provádějte malé pozitivní změny jeden den po druhém. 

 

6. Nestane se to automaticky

Možná se těšíte, až se jednoho dne probudíte v křesle výkonného ředitele slavného časopisu nebo knižní společnosti. Až budete mít jasno v tom, co chcete, budete mít příležitost podniknout inspirativní kroky, abyste toho dosáhli. Všimnete si příležitostí být úspěšnými a využijete většinu z nich. 

 

7. Odpovídejte ANO na výzvy, které přicházejí, spíše než abyste na ně reagovali 

Místo pouhé reakce na daný problém se vyhněte opakování stejného problému v budoucnosti. Většina výzev, které dnes máte, má stejný kořen jako ty, kterým jste v minulosti čelili mnohokrát. Proč? Historie se opakuje, když se s těmito problémy nevypořádáte správně. Vytvořte řešení a plán prevence. Dělat stejnou chybu opakovaně je zbytečné. 

 

Jak už jsem zmínila velká část vašeho života je věnována reakci na ostatní a na události kolem nás. Problém je v tom, že tyto reakce nemusí být vždy tím nejlepším postupem a ve výsledku mohou způsobit, že ostatní budou nešťastní, zhorší vaši situaci, zhorší se situace celkově. 

Proč bychom chtěli věci zhoršovat? Pravdou je, že často reagujeme bez přemýšlení. Je to střevní reakce, často založená na strachu a nejistotě, a není to nejracionálnější nebo nejvhodnější způsob jednání. Naopak pokud se jedná o vědomé utváření vlastního života, rozhodujete se o nejlepším postupu na základě hodnot, jako je rozum, soucit, spolupráce atd. 

 

Uvedu rychlý příklad: 

Reagování: vaše dítě něco rozbije. Okamžitě reagujete tím, že se rozzlobíte, možná budete křičet, rozrušujete dítě i sebe, zhoršujete svůj vztah a neděláte nic lepšího. Vědomé rozhodnutí: vaše dítě něco rozbije. Všimnete si své reakce na hněv, ale zastavíte se, nadechnete se a zvážíte celou situaci. První odpovědí je zjistit, zda je vaše dítě v pořádku – je zraněné, vyděšené? Zadruhé, uvědomte si, že objekt, který je rozbitý, není v konečném důsledku tak důležitý. Zatřetí, pomozte dítěti uklidit nepořádek, klidně si z toho udělejte hru. Ukažte mu, že chyby se mohou stát a že není potřeba se tím trápit. Za čtvrté, klidně si promluvte o tom, jak se v budoucnu vyhnout takovým chybám, a obejměte ho. Tato volba se neustále objevuje, ať už je to vaše matka, která vás kritizuje, spolupracovník, který je hrubý, manžel, který není dostatečně laskavý atd. Vždy se vyskytnou vnější události, které vás mohou trápit, ale pokud se naučíte, jak tyto situace zvládat, v souladu s utvářením života podle vašich představ, a nejen reagovat, můžete věci zlepšit. 

 

Jak se naučit reagovat na vědomé úrovni? 

Hlavní věcí, kterou se musíte naučit, je všímavost a pauza. Všímavost znamená sledovat sebe, když se stane něco, co by vás mohlo normálně rozladit nebo spustit nějakou emocionální reakci. Věnujte zvláštní pozornost tomu, jak vaše mysl reaguje. Pak si udělejte krátkou pauzu. Nemusíme jednat okamžitě, jen proto, že pociťujete vnitřní reakci. Můžete se zastavit, nejednat, dýchat. Můžete sledovat, jak vaše nutkání jednat ihned pomalu mizí. Někdy to trvá jen pár sekund. Jindy to znamená, že byste měli raději odejít ze situace a vychladnout, než zareagujete. 

Po krátké pauze sledujte, jak se vaše původní zamýšlená reakce ztrácí. Nyní zvažte, jaká může být nejinteligentnější a soucitné řešení vzniklé situace. Co můžete udělat, abyste pomohli vašemu vztahu, poučili se, budovali lepší tým nebo partnerství, zlepšili situaci, uklidnili všechny, včetně vás samotných? 

 

Dovolte mi tedy lehké shrnutí na závěr: 

Reakce je okamžitá. Je poháněna vírou, domněnkami a předsudky nevědomé mysli. Reakce je založena na daném okamžiku a nebere v úvahu dlouhodobé účinky toho, co děláte nebo říkáte. Reakce je zaměřena na přežití a na určité úrovni se jedná obranný mechanismus. Může to dopadnout dobře, ale reakce je často něco, čeho později budete litovat. Vědomé rozhodnutí na druhou stranu obvykle přichází pomaleji. Je založeno na informacích z vědomé i nevědomé mysli. 

Odpověď bude „ekologičtější“, což znamená, že zohledňuje blahobyt nejen vás, ale i lidí kolem vás. Váží dlouhodobé účinky a zůstává v souladu s vašimi základními hodnotami. 

 

Už víte, jaký typ života chcete? Rozhodněte se dnes a vyberte si typ života, který si chcete užít. Připomeňte si svou volbu pravidelnou vizualizací. Využijte příležitosti, kterých si všimnete, jejich množství je neomezené. Je na vás, abyste riskovali a vybrali si, čím se chcete stát. Naučte se ovládat svoje myšlenky a změňte stará přesvědčení, pokud je to potřeba. 

 

Vyhněte se standardnímu životu a vytvořte si život, po kterém toužíte a který si zasloužíte! Život je dar. Až se na jeho konci ohlédnete zpátky nedopusťte, abyste čehokoliv litovali.