Jak si přestat dělat starosti s věcmi, které nemůžete ovládat?

BLOG / napsala Lucie Zahradníková

Přestaňte si dělat starosti s věcmi, které nemůžete ovládat, protože věci se stanou, ať už si děláte starosti nebo ne.

Nejtěžší pravda, se kterou jsem se smířila, byla také nejvíce osvobozující pravdou: v životě je spousta věcí, které nemohu ovládat. Moje mysl mě naváděla k tomu, abych věřila, že když se budu dostatečně snažit (dělat si se vším starosti), můžu ovládat určité životní výsledky, což samozřejmě bylo daleko od toho, co se nakonec stalo. Místo toho jsem se trápila a sabotovala mnoho svých vztahů. Vím, že nejsem sama. Mnoho lidí je nešťastných kvůli svým obavám, ale příčina jejich neštěstí žije v jejich myslích. Protože nemůžeme změnit nekontrolovatelné, ale můžeme změnit způsob, jakým o tom přemýšlíme.

Váš milostný život nemusí viset na každém odeslaném textu. Nemusíte se cítit ohromeni tím, že nevíte, kam směřuje vaše kariéra. Nemusíte žít život, kde se bojíte toho, co je za každým rohem. Protože jakmile se přestanete starat o nekontrolovatelné, vezmete si zpět své štěstí. Protékáte životem, než abyste proti němu bojovali. To vše začíná tím, že se naučíte, jak být v souladu s tím, co nemůžete kontrolovat.  Můžete to udělat následujícími způsoby: uvědomte si, co dokážete ovlivnit. Dokážete rozlišit mezi tím, co je mimo vaši kontrolu a co ne? Zřejmým příkladem je třeba počasí. Nebo třeba pokud by váš místní obchod s potravinami přestal prodávat vaši oblíbenou zmrzlinu. Méně jasné příklady však zahrnují i to, co si váš partner myslí v určitých situacích a jestli vás zaměstnavatel bude muset v budoucnu propustit. I když by se mohlo zdát, že pokud si s tím budete dostatečně lámat hlavu, budete to znamenat, že jste nic nepodcenili a máte vše pod kontrolu, skutečnou pravdou je, že tomu tak není. Pokud si uvědomíte, že plýtváte energií na nekontrolovatelné, můžete tuto energii přesunout na to, co můžete ovládat.

Rozhodněte se, jaké obavy vás brzdí. Uvedu příklad. Představte si, že máte hluboce zakořeněný strach z opuštění. Tento pocit jste si možná vytvořili, protože vás opustil váš otec nebo vám možná přítel neustále vyhrožoval, že vás opustí, kdykoli jste se spolu hádali. Ať tak či onak, tento strach může způsobit, že v noci nemůžete spát a přemýšlíte, jestli jste své přátelé nebo osobu, se kterou žijete, nějak nenaštvali. Pokud se tomuto strachu poddáte, můžete přemýšlet o situaci stále dokola, dokud se necítíte fyzicky nemocní. Nebo můžete vzít v úvahu tato fakta: moje mysl má sklon soustředit se na nejhorší scénáře. Ale nejpravděpodobnějším scénářem, proč mi někdo neodeslal odpověď, je, že je zaneprázdněn. A i když mi nikdy neodeslal SMS, vědomí, že budu v pořádku, mi pomůže uklidnit mysl.

Zkuste tedy uvažovat se svými obavami, až příště začnou pohlcovat vaši mysl. Vytvářejte rutiny. Protože pokud to uděláte, ucítíte, že mnoho vašich starostí zmizelo. Zaměřením na velké, skličující životní výsledky, které se nebudou dít roky, se připravujete na spoustu stresu. Je mnohem efektivnější se místo toho soustředit na malé výhry a věci, které můžete během dne ovládat. Dalším způsobem, jak zmírnit své starosti, je vytvořit rutinu, při které se přihlásíte ke svým pocitům. Oslavte své malé úspěchy. Kdy jste naposledy něco ve svém životě oslavili? Ne, narozeniny se nepočítají. Mluvím o osobních a kariérních úspěších. Pokud je vaše první myšlenka: „Já nemám co oslavovat,“ nechtěně jste určili jeden ze svých problémů. Příliš se soustředíte na velké životní cíle a neoceníte ty malé.

Všimněte si, jaký je rozdíl, když nad danou situací neustále přemýšlíte versus samotné řešení problémů. V psychologii se termín přemýšlení o stejné myšlence znovu a znovu nazývá přemítáním. Přemítání vás může přimět si myslet, že řešíte problém, i když v podstatě vše, co děláte, způsobuje větší stres. Takže když se cítíte zvlášť znepokojeni situací, chci, abyste se zeptali sami sebe, zda přemítáte nebo řešíte problémy. Protože pokud je to první varianta, ubližujete jen sobě. Velmi častým příkladem, je váš partner, který se podle vás chová divně. Přemítání by vypadalo asi tak, že byste ležela několik hodin vzhůru a přehrávala si vaši poslední konverzaci, kvůli vodítkům, abyste odhalila, proč jedná jinak. Zatím co řešení problému znamená, že si s partnerem promluvíte. První řešení totiž vaši situaci nezpraví, ale druhé vám pomůže pochopit, kde je partnerova hlava.

Vytvořte sadu nástrojů pro zmírnění stresu. Můžete si například vytvořit seznam 20 aktivit, které vám pomohou cítit se lépe. Kdykoli se budete cítit na dně nebo ve stresu, můžete se obrátit na tuto sadu nástrojů místo toho, abych přemýšleli, co by vás udělalo šťastnějším. S takovým množstvím aktivit, ze kterých si můžete vybrat, určitě najdete tu, kterou budete chtít dělat. Váš seznam může zahrnovat pečení, čtení, kreslení, sport, tanec, práce na zahradě nebo rozhovory s přáteli. Velmi oblíbená je meditace, která dokáže dělat zázraky. Proto vás nyní vyzývám, abyste udělali totéž. Vytvořte sadu nápadů, které vám pomohou uklidnit mysl, když si děláte starosti. Když tedy zjistíte, že to, o co se obáváte, je mimo vaši kontrolu, budete mít připravený seznam věcí, které vás baví, aby vás rozptýlily.

Dalším neméně důležitou možností je trávit více času bez telefonu. Nic nezpůsobuje větší úzkost než sociální média. Vždy existuje někdo hezčí, úspěšnější, nadanější nebo prostě jen, někdo, kdo toho dělá víc než vy. Mohli byste se porovnávat celé hodiny, než si uvědomíte, že jste se ponořili do nejisté jámy přemýšlení. Pokud to děláte, je na čase odložit telefon. Místo toho se zaměřte na přítomnost a dění kolem vás. Lidé, kteří mají nadměrné starosti, mají tendenci se příliš soustředit na budoucnost. Uvolněte svou mysl tím, že si budete užívat, co se v tuto chvíli ve vašem životě děje.

Myslíte si, že si děláte starosti víc než kdy jindy? Určitě každý máme spousty starostí, obzvlášť v této době, je situace skutečně bláznivá. Nejhorší na tom je, že starosti se mohou stát zvykem, který si budete nosit s sebou, i když bude po všem a vrátíte se do normálního života.

Znepokojení pramení z touhy mít vše pod kontrolu. Často chceme mít kontrolu nad svým prostředím. Nebo chceme mít kontrolu nad výsledkem každé situace. Ale čím více se budete snažit ovládat vše kolem sebe, tím více se budete cítit nervózní. Strach z věcí, které nemůžete ovládat vás zbaví mentální síly, kterou potřebujete, abyste byli nejlepší.

Může to také vést k dalším toxickým návykům, jako je přílišné obviňování nebo maximální kontrola jiných lidí. Naštěstí můžete převzít kontrolu nad svou myslí a trénovat svůj mozek, aby přemýšlel jinak. Tady jsou dvě věci, které můžete udělat, až se příště budete trápit kvůli věcem, které nemůžete ovládat:

  1. Rozvíjejte realistický pocit kontroly.

Určete, co máte pod kontrolou a co ne. Můžete například ovládat, jak atraktivní jsou vaše marketingové reklamy, ale nemůžete ovlivnit, zda si lidé váš produkt kupují. Můžete svým zaměstnancům poskytnout nástroje, které potřebují k úspěchu, ale nemůžete je přinutit, aby byli produktivní. Když dosáhnete zdravé rovnováhy kontroly, uvidíte, že si můžete zvolit svůj vlastní přístup a chování, ale nemůžete ovládat mnoho vnějších faktorů. Takže když čelíte nepříjemné situace, zeptejte se sami sebe: „Je to problém, který mohu vyřešit? Nebo musím změnit, co si o problému myslím? “ Pokud je to ve vaší moci, vyřešte problém. Pokud je to mimo vaši kontrolu, zaměřte se na změnu svého emočního stavu.

  1. Naplánujte si čas na starosti.

Většina lidí, kteří hledají řešení, jak si přestat dělat starosti, to chtějí rychle a snadno. Neexistuje však žádný kouzelnický trik nebo speciální pilulka, díky níž se hned přestanete bát. Existuje však psychologický trik, který vám pomůže zvládnout vaše starosti. Trik zahrnuje plánování času na starosti. Na povrchu to zní směšně. Ale opravdu to funguje. A existují studie, které to podpoří. Vyhraďte si každý den 15 minut na starosti. Označte si to do svého kalendáře nebo jej přidejte do svého plánu. Pokud je to možné, zajistěte konzistentnost. Například: „Budu si dělat starosti každý večer od 19 do 19:15.“ Kdykoli se přistihnete, že si děláte starosti mimo svůj časový rámec, připomeňte si, že teď není čas na starosti a že budete mít spoustu času na přemýšlení o těchto starostech během naplánovaného času. Jakmile dorazíte do určeného času, pak si můžete dělat starosti o čem chcete. Sedněte si a přemýšlejte o všech starostech, které jsou mimo vaši kontrolu. Můžete si je dokonce zapsat, pokud chcete. Poté, po uplynutí 15 minut, si řekněte, že je čas vrátit se do svého každodenního života. Výzkum ukazuje, že důsledným dodržováním tohoto jednoduchého návodu, své starosti zvládnete vyřešit za pouhých 15 minut denně. To je velké zlepšení, pokud jste zvyklí dělat si starosti 24 hodin denně.

Stát se mentálně silnějším vyžaduje, abyste měli vyvážený pocit kontroly. Nakonec můžete udělat hodně pro zvýšení svého štěstí a šancí na úspěch, ale nemůžete ovládat všechny faktory kolem sebe jako je počasí, ekonomika nebo to, jak se chovají ostatní lidé. Když si přestanete dělat starosti s věcmi, které nemůžete ovládat, budete mít více času a energie věnovat se věcem, které máte pod kontrolou. A to může být klíčem k dosažení vašeho největšího potenciálu.

Vaše mysl je tak silná, jak si sami dovolíte. Necháte-li, aby vás vaše myšlenky pohltily, tak se to stane. Pokud se však soustředíte na to, co můžete ovládat, život bude mnohem méně děsivý. Nejistoty v životě jsou ve skutečnosti tím, co ho činí vzrušujícím. Pokud se dokážete méně starat a vybrat si životem proplouvat, budete na tom lépe než spousta lidí kolem vás.

 

„Má-li problém řešení, nemá smysl dělat si starosti. Když řešení nemá, starosti nepomohou.“ —  Dalajláma