5 JAZYKŮ LÁSKY
Poznejte, co se líbí partnerovi a jakým jazykem lásky mluví

BLOG / napsala Lucie Zahradníková

Princip pěti jazyků lásky říká, že každý máme svůj jazyk. Díky tomu chápeme, že nás druhý miluje. Pokud umíme mluvit jazykem partnera, a mluvíme jím k němu, ví to i on. Láska pak kvete, i když zamilovanost dávno odešla

 

„Pro lásku není důležité, aby se k sobě lidé hodili, ale aby spolu byli šťastní.“

 

Máte pocit, že vás už partner nemá rád? Připadá vám, že vám partner nerozumí? Možná jen mluvíte odlišnými jazyky lásky. Emocionální, výrazová řeč vaší lásky a řeč vašeho partnera se mohou lišit. Chcete, aby ten druhý vaši lásku cítil? Musíte ji projevit způsobem, který je pro něj srozumitelný. Každý totiž toužíme po něčem jiném. Pojďme se společně podívat na pět jazyků lásky:

 

 

První jazyk lásky: SLOVA UJIŠTĚNÍ

 
SLOVA, která povzbudí a naplní člověka odvahou

 

V každém z nás jsou slabá místa, kde se cítíme nejisti. Místa, ve kterých pociťujeme strach. Tento strach nám brání uskutečňovat své plány. Pokud má váš partner nějaký projekt a váhá se do něj pustit, naplňte partnera odvahou a slovy povzbuzení.

Krásný příklad je hubnutí. Pokud chce žena opravdu hubnout – sama, můžete ji v tom podpořit například slovy: „V tom oblečení na cvičení vypadáš sexy“.

Případně když vám žena řekne: „Ráda bych se přihlásila na kurz hubnutí“. Vaše slova by měla znít asi takto: „Když se do toho dáš, určitě budeš spokojená a uspěješ“.

Slovní spojení, která povzbudí a dodají odvahu jsou například: jsem v tom s tebou, budu ti pomáhat, záleží mi na tobě, rozumím ti, jak ti mohu pomoci?, jak ti to mohu ulehčit?.

 
SLOVA laskavá 

 

Ve slovech používáme intonaci hlasu, podle toho nás slova uklidní a nabíjí nebo rozčílí a vyčerpávají. Pokud vyslovíme slova s jemným tónem a s láskou, můžeme v nich vyjádřit své pocity a zklamání, ale nebude v nich kritika, která vede ke zlosti. Například: „Jsem smutná a zklamaná, že jsi mi dnes nepomohl s úklidem.“ „Jsem smutný, že jsi mi dnes nepřipravila večeři.“

Vnímejte, co se odehrává ve vašem těle, když tyto slova říkáte s láskou a pak ve vzteku. „Proč jsi mi dnes nepřipravila večeři, mám hlad.“ „Nikdy mi nepomůžeš uklidit nádobí.“ Když je vyslovíte se zvýšeným hlasem, pak jsou tyto slova kritikou a většinou v partnerovi vyvolá vztek.

Pokud partner mluví zvýšeným hlasem, nechte jej uvolnit. Pokud jej milujete, nechte partnerův vztek odejít a pak mírným hlasem odpovězte. Pokud uděláte chybu, omluvte se, pokud došlo k nedorozumění, vše v klidu vysvětlete.

Nechci, aby to, co se stalo, vstoupilo mezi nás a rozbilo náš vztah. Oba máme naději, že se z téhle zkušenosti poučíme. Jsi moje žena, muž, a spolu to zvládneme. Jen mi dej prosím trochu času. – toto jsou slova ujištění vyjádřena laskavými slovy.

 
SLOVA pokorná

 

„Jestli mi neopravíš ten kohoutek, tak budu muset někoho pozvat, ať jej opraví a vyhodím peníze díky tvé lenosti.“ „Když mi nebudeš vařit, najdu si jinou ženu.“ „Když mi nepomůžeš s úklidem, tak s tebou nebudu mít sex.“

Láska poprosí, ale neklade požadavky. Pokud něco od partnera vyžadujeme, stáváme se rodičem a partner dítětem. Pokud vyjadřujeme své touhy a přání způsobem nároků, partnera to určitě odradí. Když své touhy řekneme jako prosby, dáváme druhému volnost a vodítko. „Vzpomínám si na ten úžasný koláč s tvarohem, víš ten, který mi tak chutnal. Našla by sis čas a upekla ho o víkendu?“ Nebo: „Prosím tě, myslíš si, že bys sis našel čas, opravit ty dveře? Bylo by fajn je zase používat.“ Prosbou dáváme najevo jeho schopnosti a to, že může pro nás něco udělat, co je pro nás důležité. Prosba dává lásce šanci, požadavek a vynucení jí dusí.

 

 

Druhý jazyk lásky: POZORNOST

Máme krásný dům, koupil mi auto, dává mi dost peněz, ale nikdy nemá na mě čas. Když mu řeknu, že chci ať je se mnou, tak odpoví, že teď je doma a že mohu mluvit. Jenže on se dívá na televizi nebo je na počítači a stejně pracuje, nebo mu pořád někdo volá.

Pořád jen pracuje, nikdy mě neposlouchá, nic spolu nepodnikáme – tak si stěžují ti (většinou ženy), pro které je společně strávený čas a sdílení tím pravým důkazem lásky. Procházka, při které si budete soustředěně povídat. Přihláška do tanečních pro dospělé. Apod.

Když mluvíme o pozornosti, máme na mysli úplnou soustředěnou, opravdovou pozornost. Pozornost je povídání si a dívání se na sebe. Je to vnímání toho, co partner říká. Případně můžete dělat věci, o kterých víte, že je partner má rád, které ho potěší, a vy je budete dělat celým svým srdcem – trávíte spolu čas a v plné pozornosti. Plná pozornost může trvat třeba jen 20 minut, ale je to velmi mocný nástroj, jak partnerovi projevit svou lásku.

Žena nepotřebuje být se svým mužem pořád, touží cítit, že je v tuto chvíli s ní. Dva lidé mohou být v jednom pokoji a přesto, si nemusí být na blízku. Pokud se muž dívá na televizi a povídá si s ženou, není v pozornosti. Když si hrajete s dětmi a do toho telefonujete, pozornost je roztříštěná.

Ano, tento typ vyžaduje čas a někdy je naslouchání a společná aktivita to poslední, co byste chtěli večer dělat. Ale láska je volba. Pokud chcete, aby byl váš partner spokojený, rádi naplánujete pravidelné chvíle vyhrazené jen pro vás dva.

„Muž, který dokáže bezpečně řídit auto při líbání krásné ženy, nevěnuje líbání tolik pozornosti, kolik si zaslouží.“ 

 

 

Třetí jazyk lásky: DÁRKY 

Každá kultura považuje dárek jako projev úcty a lásky. Již v dávných kmenech se dávali dárky.

Pamatujte si: Nezáleží na tom, jak drahý dárek dostaneš. Ale vždy se dívej, kdo ti jej dává a jak ti jej dává. Opravdu nejde o to, jaký dárek dáváme, ale o to, že jsme si vzpomněli. Vůbec nezáleží na barvě dárku, velikosti, ceně ani počtu. Chceme jednoduše druhému udělat radost. Podívejte se, co partner rád nakupuje, nachází nebo vyrábí a to darujte. Ale nečekejte jen na nějaké výročí nebo svátek a narozeniny. Obdarovávejte jej, kdykoli můžete.

Pro člověka, který hovoří tímto jazykem lásky, je také důležitá vaše přítomnost ve složitějších životních událostech. Pokud potřebujete blízkost svého partnera, řekněte mu to. „Opravdu potřebuji (chtěla bych), abys mi byl dnes na blízku.“

„Člověk nežije jen z lásky, kterou přijímá, ale hlavně z té, kterou daruje.“ 

 

 

Čtvrtý jazyk lásky: SKUTKY a SLUŽBY 

Umyté nádobí, vynesené smetí, pověšené prádlo nebo přišroubovaná polička. Ale třeba i teplý oběd. To jsou věci, které ocení člověk s tímto jazykem lásky. Skutky služby mají pro tohoto člověka větší cenu než jenom sáhodlouhá vyznání. Upřednostňuje spíš činy před mluvením.

V praxi to vypadá takto: 

Pokud je vaším jazyk lásky skutek, čin, služba, pak si všechna svá přání napište a řekněte je partnerovi. Všechny nebo po jednom. Řekněte mu, jak je to pro vás důležité a že tím projeví lásku k vám. Ale nic nevyžadujte, vždy žádejte.

„Už měsíc jsou ty dveře rozbité a nejsi schopen je zpravit, jen se povaluješ a koukáš na televizi.“ Když kritizujeme chování druhého, nikam to nevede. Daleko lepší můžete vyjádřit svoje potřeby tímto způsobem: „Byla bych moc ráda, potěšilo by mě, kdybys spravil ty dveře.“

Prosba je návodem, který ukazuje, jak milovat, ale požadavky (chci) lásku boří. Nemůžeme a nesmíme se k partnerovi chovat jako k nějakému kusu hadru. Každý člověk si zaslouží úctu a lásku. Neměli bychom skutky a služby dělat ze strachu nebo z pocitu viny. Manipulace s člověkem není žádný z jazyků lásky. Pokud se necháváme využívat, jen tím toto jednání podporujeme a dále posilujeme. S láskou řekněte: „Na to, abych ti dovolila se mnou takto zacházet, tebe i sebe mám ráda. Nedělá to dobře mě ani tobě.“ A odejděte.

 

 

Pátý jazyk lásky: FYZICKÝ KONTAKT 

Nejstarší jazyk lásky na světě pro všechny živé tvory. Podívejte se kolem sebe – zvířata, stromy, květiny, tráva, keře, ti všichni se dotýkají – srstí, tlapkami, kořeny, kořínky….

Snad žádný z jazyků lásky nevyvolává tolik nedorozumění. Zajímá ho jen to jedno – stěžují si ženy. Cítím se odmítnutý a nemilovaný – říkají muži.

Fyzický kontakt může vztah rozbít nebo posílit. Může být vyjádřením lásky nebo nenávisti. Hovoříme zde o dotecích, které jsou láskou. Doteky uklidňují a jsou vyjádřením lásky. Chycení se za ruce, objetí, polibek, sexuální styk, to vše je fyzický kontakt a vyjádření lásky. Děti, které jsou objímány, mají v dospělosti vyrovnanější život.

Když někoho naopak uhodíme, dáme mu facku – ublížíme. A pokud je pro někoho dotyk primárním jazykem lásky, tak mu způsobíme trauma, které ho může provázet celým životem.

Něžný dotyk nebo objetí symbolizuje lásku. Vždy se partnera dotýkejte, jak si to přeje on. Zjistíte to tím, že se budete ptát. Mnoho žen potřebuje hlavně před samotným sexem pohlazení, políbení, obejmout. Říkáme tomu předehra. Pokud se ženě nedostane pohlazení a laskání, přestává mít o sex zájem. Je také mnoho mužů, kteří touží po doteku.

Dotýkat se těla znamená dotýkat se duše, vlastního Já. Nepřijímání doteků znamená vzdalovat se od své podstaty, od vlastního Já.

NEVĚRA – zklamání, ztráta důvěry. Když zjistíme, že nám je partner nevěrný, hluboce se nás to dotkne, svět se hroutí, intimita je pryč. Nevěra, je ještě horší pro toho, jehož jazyk lásky je fyzický kontakt.

 

 

 

Láska je nejmocnější kouzlo ve Vesmíru.

Pod její dotekem změkne i ten nejtvrdší kámen a

zjihne i to nejstudenější srdce.

Láska dokáže vyřešit každý problém a vyléčit jakoukoliv nemoc.

LÁSKA JE KLÍČ.

Jakým jazykem lásky hovoříte vy?
Stáhněte si test zdarma.